آموزش جامع شخصی سازی ویندوز ۱۰ قسمت سوم

آموزش ویندوز 10 نویسنده : / چاپ دانلود

یکی از نقاط قوت ویندوز 10 امکان شخصی سازی بالای ان است که باعث می شود شما تقریبا هر چیزی در ویندوز را به سلیقه ی خود تغییر دهید.

بر همین اساس ما مطالبی به نام آموزش جامع شخصی سازی ویندوز ۱۰ قسمت اول و آموزش جامع شخصی سازی ویندوز ۱۰ قسمت دوم را منتشر کردیم و امروز با سومین و آخرین قسمت از این اموزش همراه ما باشید.

شخصی سازی دکمه Quick action در اکشن سنتر:

دکمه های قسمت Quick action سریع ترین راه برای دسترسی به بعضی از قسمت ها در ویندوز 10 است. در حالیکه شما نمی توانید تعداد این دکمه ها را تغییر دهید اما می توانید اولویت انها را تغییر دهید و دکمه های متفاوتی انتخاب کنید.

برای اینکار به مسیر Settings > System > Notifications & actions رفته و در قسمت Quick actions شما می توانید تنظیمات دلخواه خود را لحاظ کنید.

configure-quick-actions-windows-10

در همین صفحه شما می توانید تعیین کنید کهکدام ایکون ها و ایکون های سیستمی در تسکبار ظاهر شوند یا خیر. همچنین می توانید اطلاعیه های سیستمی را نیز کنترل کنید.

در این قسمت امکان کنترل برنامه ها و تنظیم اطلاعیه ها در قفل صفحه نیز وجود دارد.

تنظیمات وان درایو:

یکی دیگر از امکانات مفید ویندوز 10 یکپارچگی ان با وان درایو است. در ویندوز 8 این ویژگی بصورت خودکار کار میکرد و گاهی اوقات کاربران سردرگم می شدند چه چیزی در حالت افلاین وجود دارد. بنابراین مایکروسافت در ویندوز 10 همگام سازی انتخابی را برای کاربران قرار داده تا قبل از این که از وان دراو استفاده کنند چیزهایی را که نیاز دارند همگام سازی کنند.

برای شروع کار با وان درایو فایل اکسپلورر را باز کنید و پوشه OneDrive را انتخاب کنید. اکنون می توانید مشخصی کنید که همه چیز یا فقط بعضی از پوشه ها و فایل ها همگام سازی شود. همچنین می توانید مکان پیش فرض ذخیره فایل ها را تغییر دهید.

 

customize-onedrive-settings-windows10

شخصی سازی بخش Quick access :

به غیر از چند ترفند و ایکون کوچک فایل اکسپلورر ویندوز 10 مشابه قبل باقی مانده است. با این وجود بخش Quick access جایگزین Favorites در ویندوزهای قبلی شده است. در حالت پیش فرض زمانی که روی ایکون فایل اکسپلورر در تسکبار کلیک می کنید لیستی از فایل ها و پوشه های بیشتر استفاده شده به شما نشان داده می شود. همچنین شما می توانید پوشه های دلخواه خود را در Quick access پین کنید.

file-explorer-quick-access

در حالیکه غول نرم افزاری امکانات جدیدی برای شخصی سازی به فایل اکسپلورر اضافه نکرده است باز هم تنظیماتی برای شما وجود دارد مثلا می توانید فایل ها و پوشه های اخیرا دیده شده را غیرفعال کنید یا می توانید تاریخچه فایل اکسپلورر را پاک کنید.

شما می توانید تعیین کنید زمانی که بر روی ایکون فایل اکسپلورر کلیک می کنید Quick access باز شود یا This PC و حتی می توانید Quick access را غیرفعال کنید.

همچنین شما می توانید تنظیمات را به Quick access اضافه کنید.

شخصی سازی برنامه های پیش فرض:

از هر سیستم عاملی که استفاده کنید همیشه بیش از یک برنامه برای مرورگری اینترنت،بازکردن فایل و ویرایش اسناد وجود دارد. ویندوز 10 نیز از این قاعده مستثنی نیست و کاربران می توانند برنامه ی پیشفرض خود را انتخاب کنند. مثلا فرض کنید شما دوست ندارید مایکروسافت اج مرورگر پیشفرض شما باشد یا Groove پحش کننده پیشفرض شما باشد. برای تغییر برنامه های پیش فرض می توانید به مسیر Settings > System > Default apps رفته و تمام تنظیمات پیش فرض را تغییر دهید. می توانید انتخاب کنید کدام برنامه چه فایلی را باز کند یا تنظیمات را به حالت اولیه برگردانید.

default-apps-windows-10

شخصی سازی مایکروسافت اج:

 در ویندوز 10 مایکروسافت اج را به ارمغان آورده است و مرورگر پیشفرض شماست البته این مرورگر هنوز کامل نشده است و در حال پیشرفت است. در حالیکه برخی از امکانات مانند افزونه ها در اینده راهی این مرورگر می شوند باز هم شما گزینه هایی برای شخصی سازی ان دارید. به عنوان مثال شما می توانید بر روی more actions (…) در بالا گوشه سمت راست کلیک کرده و Settings را بزنید، در این صفحه شما می توانید:

تم تیره یا روشن انتخاب کنید

انتخاب کنید در هنگام باز شدن مرورگر چه چیزی پیش روی شما باشد، صفحه ی شروع،تب جدید،صفحات قبلی یا یک صفحه ی خاص

dark-theme-edge-windows-10

در بخش View advanced settings شما می توانید تعیین کنید کلید خانه در ادرس بار به ادرس دلخواه شما برود یا ادوبی فلش پلیر را غیرفعال کنید. شما همچنین می توانید موتور جستجوی پیش فرض را از بینگ به گوگل یا چیزی که دوست دارید تغییر دهید البته اگر موتور جستجوی موردنظر شما از استاندارد OpenSearch پشتیبانی کند.

advanced-settings-edge

برای تغییر موتور جستجوی پیش فرض اموزش زیر را دنبال کنید:

  1. ابتدا به ادرس موتور جستجوی موردنظرتان در تب جدید بروید
  2. سپس به advanced settings در اج برگردید
  3. در پایین صفحه گزیمه Search in the address bar with را پیدا کرده و روی Add new کلیک کنید
  4. موتور جستجوی جدید را انتخاب و Add as default را بزنید

change-default-engine-edge

شخصی سازی حریم خصوصی با ویندوز 10

ویندوز 10 اطلاعاتی را از کاربرانی که از ان استفاده می کنند جمع اوری می کند تا بتواند تجربه کاربری بهتری به انان بدهید در حالیکه ممکن است بسیاری از کاربران نگران حریم خصوصی و امنیت خود باشند. بتابراین مایکروسافت اطلاعاتی که جمع اوری می کند را به وضوح مشخص کرده و ویندوز 10 کنترل جمع اوری اطلاعات را بسیار اسان کرده است.

Print Friendly
تهیه شده در ویندوزایران
اشتراک گذاری
برای بهبود کیفیت سایت به ما کمک کنید! آیا این پست به شما کمک کرد؟
بله | تا حدودی | نه
هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

دیدگاهی بنویسید