انتشار ویندوز 10 شوخی بی مزه ای است

اخبار نویسنده : / چاپ دانلود

windows-phone-8-1-7455-001

 

   بیایید با تاریخ ها شروع کنیم. ویندوز 10 در سپتامبر 2014 معرفی شد. سپس، ویندوزفون 10 برای اسمارت فون ها در ژانویه 2015 معرفی شد. ویندوز 10 برای پی سی ها و تبلت ها هم در جولای 2015 انتشار یافت. ویندوز موبایل که هم اکنون برای گوشی ها همچنان در نوامبر 2015 منتشر می شود که در هر آپدیت قابلیت هایی به آن اضافه و مشکلاتی از آن رفع می شد. تا الآن حدود یک سال از انتشار مداوم ویندوز 10 می گذرد و تا کنون بیش از یک سال است که ما نسخه ی رسمی آن را ندیدیم. در خبر های قبلی گفتیم که ویندوزفون 10 منتشر شده است ولی برای گوشی های بسیار کمی این اتفاق افتاده است و اسم این را هم نمی توان گذاشت انتشار نسخه ی نهایی! تا کنون گوشی هایی همچون لومیا 640 و 540 به روز شده اند که مایکروسافت به کاربران آن ها قول داده بود به سرعت و اولین نسخه های ویندوز 10 برای آن ها انتشار خواهد یافت.

   اولین و بزرگ ترین مشکل آن، واضح ترین هم می باشد که بسیاری از کاربران با آن رو به رو هستند. پس انتشار ویندوزفون 10، این کاربران هستند که باید به آن ارتقا پیدا کنند و افرادی که در ویندوزفون 8.1 هستند. مایکروسافت برای آن ها آپدیتی منتشر نمی کند تا بتوانند به راحتی و آسانی ارتقا پیدا کنند و همواره در این میان مشکلاتی بوده است که نه تنها آزار دهنده است بلکه بسیاری از افراد را منصرف می سازد. مایکروسافت هم در رابطه با آپدیت به ویندوزفون 10 گفته بود که همه ی افرادی که از ویندوزفون 8.1 استفاده می کنند، می توانند به ویندوزفون 10 آپدیت کنند و تا چندین لحظه پیش، به بهانه های مختلف، برخی ها را از میان حذف کرد. برای مثال “اشخاصی که رم آن ها 512 است، نمی توانند”. به همین دلیل بسیاری موفق به این کار نشدند. بیایید از اشکال ها فنی ویندوز 10 برای موبایل ها چشم پوشی کنیم. حقیقت این است که مایکروسافت از آپدیت و ارتقا به ویندوزفون 10، به عنوان مزیت و نکته ای برای فروش جانشینان لومیا استفاده کرده است. اگر این طور نباشد، چرا آپدیت به ویندوزفون بیش از یک سال به طول انجامیده است؟

windows-10-mobile-23

   حتی پس از انتشار ویندوزفون 10، یک سیستم عامل کاملی به حساب نمی آید. یکی از نتایجی که ما می توانیم بگیریم و به آن مطمئن هستیم، این است که کاربران ویندوزفون 8.1 هنگامی که به ویندوزفون 10 مهاجرت می کنند، همواره یک تجربه خیلی خوب از 8.1 دارند ولی وقتی به ویندوزفون 10 می رسند توقعات بیشتری دارند و مشکل این است که حتی اگر مایکروسافت امکانات آن را بیشتر و بیشتر کند، تا زمانی که برای اکثر تلفن ها باگ هایی وجود دارد و نتوانند از آن قابلیت ها به خوبی استفاده کنند، تجربه ی جالبی برای آن ها به وجود نخواهد آمد. در واقع مایکروسافت برای گسترش ویندوزفون، به کمپانی های مختلف اجازه ی استفاده از سیستم عامل خودش را داده است و مثل گوگل که سازنده ی اندروید است، کد های آن را قرار نداده است و خود مایکروسافت متعهد شده است که تمامی تلفن ها را به روز نگه می دارد و این یعنی یک وظیفه ی فوق العاده سنگین که باعث می شود مایکروسافت و ویندوزفون به سرنوشت اندروید دچار بشود و بسیاری از گوشی ها نتوانند آپدیت بمانند. از طرفی دیگر، خود ویندوزفون هم پر از باگ هایی می باشد که باید بر طرف بشود، بنابراین همواره بسیاری از شرکت های مطرح صنعت و تکنولوژی منتظر می مانند تا نسخه ی نهایی ویندوزفون منتشر بشود. مایکروسافت برای اینکه بتواند سیستم عاملی متفاوت معرفی کند، در تلاش است تا کار خودش را از نو شروع کند و طراحی و همه چیز آن را عوض کند تا کاربران علاقه مند بشود و این یک خبر بدی برای ویندوزفون های 8.1 می باشد چرا که وقتی مایکروسافت این کار را بکند، برنامه های ویندوزفون 8.1 بر روی ویندوزفون 10 کار نخواهد کرد و با توجه به اینکه ویندوزفون 10 جدیدترین سیستم عامل می باشد، مایکروسافت و برنامه نویسان تمرکز خودشان را بر روی ویندوزفون 10 جمع می کنند و آپدیت ها و برنامه های کمتری منتشر خواهد شد و در صورتی که فردی در این بین مشکل و باگی داشته باشد، بر طرف نخواهد شد.

   هنگامی که مایکروسافت از وعده هایی که برای ویندوزوفون 10 می داد به عنوان مزیتی برای فروش استفاده می کرد، به سرعت برنامه نویسان ویندوزفون 8.1 را ترک کردند و به سراغ ویندوزفون 10 رفتند و این هم باعث شد که آپدیت ها طولانی تر بشود و وقتی که برنامه ها هفته ای آپدیت می شودند، این زمان دیر تر و بیشتر شد تا جایی که به ماه کشید و به نظر می رسد این زمان طولانی تر هم بشود. این موضوع به اینجا ختم نمی شود و مایکروسافت خودش به عنوان الگویی برای سازندگان (!) پشتیبانی از برنامه هایش را در ویندوزوفون 8.1 قطع کرد و در عوض گفت که در ویندوزفون 10 شدیدا مشغول آپدیت برنامه ها می باشد. وقتی که مایکروسافت اسم برنامه ی موسیقی اش را از Xbox music به Groove تغییر داد و در ویندوزفون 8.1 این تغییر اعمال نشد، چه انتظاری می توان از سازندگان داشت؟ اگر هر آنچه برای ویندوزفون 8.1 در نظر بگیریم و بگوییم که ویندوزفون 8.1 از پشتیبانی مایکروسافت بهره نمی برد؛ باید سیستم عامل 8.1 را مرده دانست و به ویندوزفون 10 مهاجرت کرد و این هم ضربه ای سخت به لومیا ها خواهد زد زیرا اکثریت آن ها در ویندوزفون 8.1 به سر می برند و مایکروسافت هم که نمی تواند به تنهایی همه ی آن ها را به 10 ارتقا دهد.

Windows-10-Mobile

   نمونه ی دیگری را هم شما می توانید در استور (فروشگاه برنامه ها) 8.1 ببینید که وقتی آن را باز می کنید جدید ترین برنامه در یک لیستی به شما نشان داده می شوند که اکثر آن ها دارای باگ فراوان بوده و مشکلات و لک در آن ها موج می زند و ما در روز های اول احتمال می دادیم که این مشکلات بر طرف خواهند شد و نه تنها که بهتر نشد بلکه تا امروز فرق اساسی در آن دیده نمی شود.

   مشکل از این هم فراتر رفته است و در ویندوزفون 8.1 بسیاری از شرکا و شرکت ها با مایکروسافت قرارداد بسته اند و هنگامی که ویندوزفون 8.1 بمیرد، همه ی این قرارداد ها هم فسخ خواهد شد و در این میان مایکروسافت بی کلاه خواهد ماند. البته کمی از این شرکت ها موافقت کردند ولی وقتی که کمپانی ها برنامه و یا سخت افزار آن ها با 10 به خوبی کار نکند و باعث بشود که کار آن ها زیاد بشود؛ ارزش قبول کردن قرار داد را پایین می آورد و بسیاری عقب می کشند. امنیت مسئله ای بود که مایکروسافت همیشه در ویندوزفون 8.1 از آن سخن می گفت و زمانی که دیگر برایش آپدیتی وجود نداشته باشد، از آن جایی که همه ی نرم افزار ها و سخت افزار ها پس از مدتی هک می شوند و امنیت آن ها پایین می آید، ویندوزفون 8.1 هم امن نخواهد بود.

   مطمئنا زمانی که مایکروسافت برای 10 از ساختاری متفاوت استفاده می کند، ویندوزفون 8.1 نمی تواند به خوبی با ویندوزفون 10 ارتباط برقرار کند و این بدین معنی است که یکپارچگی در بین این دو سیستم عامل وجود ندارد.

   ولی باید این را قاطعیت بگویم که مایکروسافت در این راه سعی خودش را می کند و ویندوزفون ها هزاران بار کامل تر از هر سیستم عامل دیگری می باشد و زمانی که گوگل و اپل هر دو برای تلفن هایشان و ایجاد نقطه ی برتری، بین سیستم عامل ها و برنامه هایشان فرق قرار می دهد، مایکروسافت این گونه نبود و برای نرم افزار کامل ترین ها را بر می گزید و تنها در سخت افزار ها ایجاد تفاوت می کرد. آن چه که در میان کارببران اندروید مشکل است، ارتباط بین برنامه های آن ها می باشد و هر از گاهی آن ها با برنامه ای بر می خورند که با سیستم آن ها سازگار نمی باشد ولی نه تنها برای ویندوزفون این طور نیست بلکه مایکروسافت سعی می کند با استفاده از قابلیت های گوناگونی همچون کانتینوم و غیره این یکپارچگی را بیشتر و بیشتر کند. در این میان نرم افزار به اهمیت نرم افزار نیست و یک لومیایی که 512 مگابایت رم داشت توانست به روانی و به راحتی یک پرچمدار اندروید، آسفالت را اجرا کند. شاید در این میان من کمی نا عادلانه بودم ولی من تنها به نتایج آن فکر کردم و هیچ چیز بدتر از آن نیست که تنها در خانه بنشینیم و نا عادلانه در باره ی یک چیزی نقد بنویسیم، در واقع ما با این کار باعث می شویم که مشتری های شرکت کمتر بشود. حتی اگر ویندوزفون 10 امروز منتشر بشود من به قطعی می گویم که ویندوزفون 8.1 قابل استفاده خواهد بود.

   یک نکته ای که ما باید به آن توجه کنیم، این است که مایکروسافت بیکار نمی نشیند و در هر صورت نمی خواهد باعث شود که نسل های ویندوز و ویندوزفون که خودش پایه گذار آن است به سادگی نابود بشود و جایگاهش را به رقبا بدهد. همیشه مایکروسافت بر روی ایده های بزرگ کار می کند و در آینده ای نزدیک تمام این ایده ها به واقعیت می پیوندند.

Print Friendly
تهیه شده در ویندوزایران
اشتراک گذاری
برای بهبود کیفیت سایت به ما کمک کنید! آیا این پست به شما کمک کرد؟
بله | تا حدودی | نه
دانیال

حالا من همین امروز لومیا 830 گرفتم باید نقدای منفی بیاد
شانسم نداریم :دی

پاسخ دهید
alireza

من خیلی وقته منتظر بودم اپدیت واسه گوشیم بیاد اما مدل گوشیه من در لیست اپدیت ها نیست و خیلی ناراحت شدم بعد از این قراره گوشیمو بفروشم برم سمت اندروید.قلبمو شکستی مایکی جووون

پاسخ دهید
Hossein gh

واقعا معذرت میخوام که اینجا سوال میکنم
ولی من 640xl دارم و به 10 هم اپ کردم امروز
ولی یه مشکلی که دارم اینه که تو قسمت people کانکت هام رو با عکس میبینم و سینک هم کردم
ولی خود ایکن people که رویه دسکتاپ گوشی هست عکس هایه کانتکت هام رو به صورت Live نشون نمیده
تویه 8.1 نشون میداد ولی اینجا…
لطفا اگه میدونین مشکل از کجاست جواب بدین
ممنونم

پاسخ دهید
Nadergh007

فوق العاده بود.

پاسخ دهید
dani920

آقا ما نفهمیدیم گوشیم لومیا (۹۲۰) آپدیت میشه یا نه اینسایدر هم که کار نمیکنه اگه مایکروسافت بخواد اینجوری پیش بره گوشیامون آپدیت نشه به ویندوز ده گوشیمو میفروسم میرم سمت اندروید ،اندروید بهتر به مشتریاش خدمات میده

پاسخ دهید
    امیرمحمد البرزی
    امیرمحمد البرزی در پاسخ به dani920

    سلام، امن ترین سیستم عامل ویندوزفون است (کسپرسکی گفته است) کانتینوم و اجرای نرم افزار ها در ویندوز دسکتاپ و ویندوزفون از ویژگی هایی می باشد که در اندروید دیده نمی شود. سگ زرد برادر شغال است و اگر به فکر آپدیت هستید که اندروید وضع بدتری نسبت به ویندوزفون دارد! نمونه ی این مشکلات بسیار دیده می شود مخصوصا سامسونگ که بیشترین فروش را داشته است! پس از چند ماه آپدیت دیگر خبری از پشتیبانی نیست و کاربران به سمت روت کردن پیش می روند. مشکلات آپدیتی که برای ویندوزفون پیش آمده است ممکن است بر طرف بشود و ویندوزفون توانایی های دارد که سیستم عامل های دیگر ندارند، نمونه ی آن اجرای بازی آسفالت است. در اندروید اگر پیغام ها را باز کنید با کمی تاخیر باز می شود در صورتی که SMS ها بخشی از خود سیستم می باشند. اندروید ها ویروس دارند و تازگی هم هک می شوند. به نظر شخصی من اگر به دنبال گوشی هستید پرچمدار مایکروسافت را بگیرید عالی است ولی انتخاب نهایی با شماست

    پاسخ دهید
امير غفاري

با سلام من گوشي ويندوزي ندارم ولي تجربه تلخ من از نوکيا اينه که سيمبين را يکباره رها کرد بدون هيچ ساپورتي مثلا براي نوکيا سي هفت من از سال 2012 هيچ اپديت سيمبين موجود نيست در حقيقت ما را به حال خودمون رها کرده . يا ميگه اين خدمات در منطقه شما موجود نيست .پروردگارا ما را به حال خودمان وامگذار, اما تبلت ايسوز دارم هر چند ماه آپديت جديد مياد با يک کليک به روزش ميکنم دوستم گوشي ال جي داره اونم براحتي آپديت ميکنه ميگه هم اندرويدش بالاتر رفته هم کيفيت دوربينش. به هر حال سعي ميکنم از يه سوراخ دو بار گزيده نشم هر چند خيلي به ويندوز علاقه دارم . يا علي.

پاسخ دهید
dani920

نوکیا لومیا ۹۲۰ رام ایتالیا میخوام بفروشم ? آپدیت ویندوز ۱۰ نمیشه ? کسی خواست اطلاع بده

پاسخ دهید

دیدگاهی بنویسید