آموزش استفاده از ویندوز دفندر آفلاین برای حذف ویروس های جان سخت در ویندوز 10

آموزش ویندوز 10 نویسنده : / چاپ دانلود

widnows-defender-offline-windows-10

اگر شما هم با حذف کردن ویروس ها در ویندوز 10 مشکل دارید و اعصاب شما را به هم ریخته است می توانید از ویندوز دفندر آفلاین استفاده از کرده و یک بار برای همیشه از شر این ویروس ها خلاص شوید.

این اتفاق ممکن است برای شما یا آشنایانتان رخ دهد. یک ویروس خطرناک و آزاردهنده یا نرم افزای مخرب می تواند تمام کارهای شما را مختل کند. این ویروس ها معمولا بصورت خودکار روی رایانه شما نصب می شوند و به سرعت کنترل آن را در دست می گیرند و موجب آسیب های غیرقابل بازگشت به رایانه شما می شوند.

حتی اگر شما از آنتی ویروس های به روز استفاده کنید باز هم بعضی اوقات شناسایی و حذف این ویروس ها دشوار است زیرا در اغلب اوقات ظاهر خود را بصورت بخشی از سیستم عامل تغییر می دهند. به همین دلیل مایکروسافت ویندوز دفندر آفلاین را در اختیار شما قرار داده است که نسخه ای از آنتی ویروس این شرکت است و می توانید آن را از USB اجرا کنید.

در این آموزش ما مراحل دانلود و ساخت USB قابل بوت نسخه رایگان این آنتی ویروس به علاوه آموزش استفاده از آن برای پاکسازی رایانه را برایتان تدارک دیده ایم.

ساخت نسخه قابل بوت ویندوز دفندر آفلاین

قبل از مطالعه این آموزش یک فلش USB با حداقل حافظه یک گیگابایت را آماده کنید، البته می توانید از CD/DVD یا ساخت فایل ISO نیز استفاده کنید. در طول این فرآیند حافظه فلش شما ریست می شود پس از اطلاعات موردنیاز خود پشتیبان تهیه کنید یا آنها را به مکانی دیگر منتقل کنید. برای دانلود ویندوز دفندر باید نسخه ویندوز 10 رایانه خود را بدانید. اگر نمی دانید چه نسخه ای از ویندوز 10 روی رایانه تان نصب است با میانبر صفحه کلید Windows Key + I تنظیمات را باز کرده و به مسیر System > About بروید، حال در قسمت “System type” می توانید نسخه ویندوز 10 خود را مشاهده کنید.

1.ابتدا نصب کننده ویندوز دفندر آفلاین را با توجه به نسخه ویندوزی که می خواهید ویروس ها را روی آن حذف کنید، دانلود نمایید. برای دانلود نسخه 32 بیت از این لینک و برای دانلود نسخه 64 بیت از این لینک استفاده کنید.

2. بعد از دانلود با توجه به نسخه ویندوز خود یکی از فایل های mssstool32.exe یا mssstool64.exe را اجرا کنید.

3. حال فرآیند نصب ویندوز دفندر آفلاین آغاز می شود، Next را بزنید.

windows-defender-offline-step1

4. بعد از اینکه موافقت نامه را رد کردید نوع حافظه ای که می خواهید از آن استفاده کنید را انتخاب نمایید. در این راهنما ما گزینه On a USB flash drive that is not password protected را انتخاب کردیم. حال Next را بزنید.

windows-defender-offline-step2

5. اگر بیش از یک حافظه USB در رایانه شما باشد در مرحله بعد باید حافظه ای که می خواهید آن را قابل بوت کرده و ویندوز دفندر را روی آن نصب کنید را انتخاب نمایید. بعد از انتخاب حافظه Next را بزنید.

windows-defender-offline-step3

6. در این مرحله نیز Next بزنید. در اینجا حافظه انتخاب شده توسط شما فرمت می شود.

reformat-usb-flash-drive

7. در این مرحله فایل های مورد نیاز دانلود شده و مراحل ساخت حافظه قابل بوت با ویندوز دفندر آفلاین تکمیل می شود. سپس بر روی Finish کلیک کنید تا نصب تمام شود.

windows-defender-offline-step4

 

بوت کردن ویندوز 10 با استفاده از ویندوز دفندر آفلاین

قبل از اینکه بتوانید از حلفظه فلش برای اسکن رایانه استفاده کنید باید مطمئن شوید که رایانه شما برای بوت از روی این حافظه تنظیم شده باشد. بوت رایانه یا لپتاپ معمولا با یکی از کلیدهای F1, F2, F3, F10 یا F12، ESC یا Delete انجام می شود و می توانید از طریق بایوس تنظیمات بوت را تغییر دهید. اگر رایانه شما از UEFI BIOS استفاده می کند مراحل انجام اینکار مقداری متفاوت است. در این مورد در ویندوز باید به مسیر Settings > Update & recovery > Recovery رفته و در قسمت Advanced startup روی Restart now کلیک کنید. سپس به این مسیر Troubleshoot > Advanced Options > UEFI Firmware Settings > Restart بروید. اکنون رایانه شما به بایوس رفته و می توانید تنظیمات خود را لحاظ کنید. توجه کنید که این مرحله بستگی به کارخانه سازنده رایانه شما دارد و می توانید با مراجعه به سایت سازنده اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

بعد از اینکه تنظیمات بایوس را روی حافظه فلش قرار دادید، فلش خود را درون رایانه قرار دهید. رایانه ریستارت شده و ویندوز دفندر آفلاین بصورت خودکار عملیات اسکن کامل رایانه شما را آغاز می کند. در طول اسکن هرگونه ویروس، rootkit یا اجزایی از برنامه های مخرب شناسایی و حذف می شود. توجه داشته باشید که در طول مراحل نصب ویندوز دفندر روی حافظه فلش جدیدترین نسخه آن دانلود می شود پس نگرانی از قدیمی بودن آن نداشته باشید.

windows-defender-offline-scanning

پس از آنکه اسکن کامل شد برنامه را ببندید و حافظه فلش را از رایانه خارج کنید. حال رایانه شما بصورت خودکار ریبوت می شود. در حالیکه شما می توانید هر زمانی ویندوز دفندر آفلاین را بسازید اما توصیه می کنیم که زمانی آن را بسازید که رایانه شما دچار مشکل شده باشد، زیرا در هنگام ساخت جدیدترین نسخه آن دانلود می شود و بهتر است مدت زیادی از ساخت آن نگذشته باشد.

توجه کنید که ویندوز دفندر آنلاین نه تنها در ویندوز 10 قابل استفاده است بلکه می توانید آن را روی هر رایانه با سیستم عامل ویندوز که ویروسی شده است استفاده نمایید.

Print Friendly
تهیه شده در ویندوزایران
اشتراک گذاری
برای بهبود کیفیت سایت به ما کمک کنید! آیا این پست به شما کمک کرد؟
بله | تا حدودی | نه
هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

دیدگاهی بنویسید